Cijela priča se odnosi na pedesetak obitelji koje, kako sada stvari stoje, nemaju alternativu zamjeni stana ulicom ili podstanarstvom.
(Preneseno s: sbplus.hr )
VIŠE od sedam godina razvlači se priča oko otkupa stanova u Zgradi broj 8 u Naselju Andrija Hebrang u Slavonskom Brodu koje je za stradalnike Domovinskog rata osiguralo bivše Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti a gradnja kojih je počela u vrijeme kada je na čelu Ministarstva graditeljstva bio Radimir Čačić a gradilo poduzeće Interijer iz Našica. Ministarstvo je svoje odradilo. Bar tako kažu. Naime, kada su stanovi bili zgotovljeni podijeljeni su ključevi i ugovori o najmu uz zaštićenu najamninu od dvije kune po kvadratnom metru u trajanju od godinu dana i klauzulu da konkretni ugovor se može produžiti za najduže još jedno razdoblje od godinu dana. Odmah su slijedila i rješenja o stambenim kreditima za otkup tih stanova po cijeni etalonske vrijednosti četvornog metra (700 EUR) minus osobni odbitak ekvivalentan postotku tjelesnog oštećenja korisnika stana.
Odmah nakon toga su krenuli sastanci nezadovoljnika uz prigovore loše izvedbe i cijene kvadrata. Prijavljeno je šezdesetak reklamacija od kojih one na projektni dio izvođač radova nije, a ostale jest prihvatio i praktično otklonio dio nedostataka. Dodatnim radovima koje je financiralo ministarstvo nadležno za hrvatske branitelje, a koji su se odvijali u više navrata, najčešće tj. u pravilu pred neke od izbora bili oni lokalni, parlamentarni ili predsjednički, otklonjena je većina objektivnih prigovora na izvedbu zgrade.
Ono što korisnici stanova u „Osmici" nisu uspjeli jest snižavanja cijene za iznos uređenog građevinskog zemljišta i infrastrukturnih priključaka uz stav da to „država" ne smije naplatiti jer su gradovi i općine dužne zemljište, infrastruktru i priključke besplatno osigurati za stradalnike Domovinskog rata što je i u ovom slučaju Grad Slavonski Brod i učinio. Ovdje valja napomenuti da bi snižavanje cijene kvadrata stana iz ovih razloga bio presedan od kada se prodaju državni stanovi.
Nakon niza opomena za neplaćanje iznosa zaštićene najamnine, naravno neki su taj dio obveza manje-više cijelo vrijeme uredno podmirivali, također nakon niza podsjetnika i opomena da su korisnici rješenjima koja su dobili dužni ući u otkup stana koji im je dodijeljen, krajem prošle godine Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti je izgubilo strpljenje i stvar dovela do zahtjeva za povratom ključeva i stanova „oslobođenih od osoba i stvari" pod prijetnjom deložacije. Da bi sve to izgledalo ozbiljnije, „posao" je preuzelo Županijsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu. Tada, jer je bila u jeku predizborna kampanja za Hrvatski sabor, na intervenciju brodskog HDZ-a, ovrhovoditelj tj. navedeno ministarstvo od ŽDO traži odgodu izvršenja rješenja od šest mjeseci što ovo i čini. Cijela priča se odnosi na pedesetak obitelji koje, kako sada stvari stoje, nemaju alternativu zamjeni stana ulicom ili podstanarstvom.
Jedini koji si je osigurao bolju alternativu je „glavni pregovarač" donedavno također korisnik jednog od stanova, Borislav Boro Jerković a koji je još s nekolicinom cijelo razdoblje zakuhavao priču i, očito, prodavao maglu ostalima. Na koncu se sam iselio ali se uspio izboriti za prvo i jedino mjesto na najnovijoj, prije koji dan objavljenoj listi za stambeno zbrinjavanje putem kredita za kupnju (nekog drugog) stana ili kuće uz popust od 60 % u skupini 60 postotnih HRVI.
Ostaje upitno hoće li Ministarstvo branitelja i ostalima kad napuste stanove, ili ih ŽDO uz pomoć policije izbaci, osigurati stambeno zbrinjavanje kreditima za kupnju nekog drugog stana ili kuće. U tom slučaju postavlja se i pitanje što će biti s ovim stanovima i trebaju li oni koji su godinama čekali stambeno zbrinjavanje sukladno Zakonu o pravima hrvatskih branitelja useliti u rabljene i dijelom amortizirane stanove nezadovoljnika.
Autor: Borislav Stipić
Autor fotografije: Brvnara
Nema komentara:
Objavi komentar